Putovní výstava Romano suno představuje to nejlepší ze stejnojmenné literární a výtvarné soutěže. Romano suno romsky znamená Romský sen. Soutěž je zaměřená právě na podporu romštiny. Do Romano suna každoročně přispívá se svými texty a autorskými videi v romštině anebo s obrázky přispívají stovky dětí i dospělých z různých koutů České republiky. Díky výtvarné větvi se do soutěže zapojují také stovky romských i neromských děti, které romsky neumí. Podle odhadů totiž romsky sice mluví v ČR každý druhý Rom, mezi mládeží je to už ale jenom každý třetí.

Putovní výstava Romano suno právě prostřednictvím dětských kreseb a krátkých textů v romském a českém jazyce dává široké veřejnosti možnost nahlédnout do různých světů romských dětí a mladých lidí, dočíst se o jejich radostech a starostech, nahlédnout s nimi do jejich rodin, do všedních i nevšedních dnů. Navíc se zde setkají s málo známou psanou podobou romštiny, a to hned s několika jejími nářečími.

Romano suno je realizována díky podpoře Úřadu vlády ČR v rámci dotačního programu „Podpora implementace Evropské charty regionálních či menšinových jazyků pro rok 2020“ obecně prospěšnou organizací Nová škola.

Více o výstavě i další plakáty najdete také na našem webu.

Realizátorem výstavy je paní Podlahová Bořkovcová z Nová škola, o. p. s.

Tyto stránky využívají v zájmu kvalitnějších služeb cookies.
Pročtěte podrobnosti jak přesně cookies využíváme.