Kino Evropský dům sice zůstává ve fyzické podobě zavřené, ale díky službě Aerovod zahajuje svou další sezónu opět online, a přináší vám tak kvalitní evropské filmy alespoň na doma.

Výběr toho nejpozoruhodnějšího z evropské produkce vám zprostředkovávají Evropská komise v ČR a Kancelář Evropského parlamentu ve spolupráci s kinem Aero.

„Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“ / „Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari” (RO, CZ, FR, BG, DE 2018), režie: Radu Jude, délka: 140 min

Velmi černá komedie „Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“ o recyklaci novodobých dějin sleduje přípravy rekonstrukce skutečné události z roku 1941, kdy rumunská armáda na východní frontě spáchala etnický masakr v okupované Oděse. Na Mezinárodním festivalu Karlovy Vary byl tento snímek oceněn cenou za nejlepší snímek a v kategorii Europa Cinemas Label.

Přední rumunský režisér Radu Jude, který v loňském roce nadchl kritiky i diváky obrazoboreckou satirou Smolný pich aneb Pitomý porno, se ve svém dřívějším počinu s podobně konfrontační provokativností, černým humorem a polodokumentárním stylem zaobírá etnickým masakrem spáchaným rumunskými vojáky za druhé světové války. Název filmu je přímým citátem dobového politického představitele. Vyprávění se zaměřuje na mladou divadelní režisérku, která se snaží o věcný přístup ke kontroverzní události a využívá formu tolik oblíbených rekonstrukcí vojenských střetů v podání spolků vojenské historie. Během příprav se však střetává s urputnou snahou historii zlehčit, relativizovat a poupravit. Režisér Radu Jude byl v roce 2018 za tento film oceněn Zlatým glóbem na MFF v Karlových Varech a snímek navíc ještě cenou Europa Cinemas Label.

Jak to funguje?
Stejně jako v případě klasických projekcí si uděláte zdarma rezervaci přes link níže – na jednu domácnost stačí jedna rezervace, pokud budete film sledovat společně. Nejpozději v uvedený den „projekce“ vám na adresu, kterou jste zadali při rezervaci, přijde mail s jednorázovým voucherem na zhlédnutí filmu na VoD portálu Aerovod. Voucher bude mít omezenou dobu platnosti na jeden týden od jeho aktivace. Kapacita rezervací je stejně jako v případě projekcí v Evropském domě omezena na 70 míst, respektive domácností.

Rezervace
Tyto stránky využívají v zájmu kvalitnějších služeb cookies.
Pročtěte podrobnosti jak přesně cookies využíváme.