Zveme Vás na další debatu v rámci cyklu Café Evropa, tentokrát na téma: „Společná evropská obrana – je spolupráce armád a obranného průmyslu v zemích EU úspěšná a dostatečně efektivní?“

Debatu organizuje Evropská komise v ČRKancelář Evropského parlamentu a EUROPEUM Institute for European Policy.

Mediálním partnerem debaty je Deník.cz.

Hosty debaty budou:
– Sandra Balatková, vedoucí kanceláře náměstka pro řízení sekce obranné politiky a strategie, Ministerstvo obrany ČR
– Martina Heranová, bezpečnostní analytička, Vysoká škola CEVRO Institut
– Richard Kuběna, obchodní ředitel, EXCALIBUR ARMY

Moderátor: Martin Vokálek, výkonný ředitel, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM

Akci budeme vysílat živě online a přímý přenos bude možné sledovat zde na stránce Café Evropa. Do diskuze se budete moci zapojit přímo během debaty pomocí komentářů pod videem.
Pokud máte již nyní nějaké otázky, pište je prosím do této události.

Živé vysílání bude k dispozici zdehttps://www.facebook.com/CafeEvropaCZ/live/.

Pozvánka

I když se v posledních letech ve vyjádřeních různých evropských politiků myšlenka společné evropské armády vyskytuje častěji než kdy předtím, v reálu je tato možnost v dohledném čase poměrně nepravděpodobná. Místo toho je Společná zahraniční a bezpečnostní politika založená zejména na spolupráci v oblasti vývoje, výzkumu a výroby v obranném průmyslu, a je prováděna v rámci několika různých nástrojů. Jedná se zejména o Stálou strukturovanou spolupráci PESCO, každoroční koordinovaný průzkum v oblasti obrany CARD nebo Evropský obranný fond, které má koordinovat a jejich další směřování řídit připravovaný Strategický kompas v oblasti obrany. Takto nastavená kooperace je klíčová také pro zlepšení fungování vnitřního trhu EU v oblasti obranného průmyslu, protože propojuje dosud rozdrobené a uzavřené domácí trhy. Pro členské státy a Česko to mimo posílené spolupráce v obraně znamená i ekonomické výhody a podporu nejen velkých zbrojařských firem, ale také pro ekonomiku klíčových malých a středních podniků a inovativních start-upů.
Jak nyní funguje spolupráce evropských zbrojařských firem a co to znamená pro budoucnost evropské obrany? Jak se podpora obranného průmyslu v Evropě odlišuje od dalších spojenců v rámci NATO? Jak může hlubší evropská obranná spolupráce podpořit technologický pokrok a inovace v průmyslu? Je Evropská unie soběstačná, co se týče surovin nebo dodavatelských řetězů? Jaké jsou postoje členských státu Unie k prohlubování spolupráce v obraně? A kam vlastně evropská obrana směřuje?

Máte-li jakýkoliv dotaz, obrátit se na nás můžete na e-mailu debaty@cafe-evropa.cz.
Budeme se těšit na Vaši účast!

Tyto stránky využívají v zájmu kvalitnějších služeb cookies.
Pročtěte podrobnosti jak přesně cookies využíváme.