Zveme Vás na další debatu v rámci cyklu Café Evropa, tentokrát na téma: „Očkování proti Covidu – jak se vyvíjí proočkovanost v Česku a jinde v Evropě?“

Debatu organizuje Evropská komise v ČR a EUROPEUM Institute for European Policy.

Mediálním partnerem debaty je Deník.cz.

Hosty debaty budou:
– Kateřina Baťhová, ředitelka, Odbor mezinárodních věcí a EU, Ministerstvo zdravotnictví ČR, Národní koordinátorka pro očkování
– Petr Smejkal, hlavní epidemiolog, Institut klinické a experimentální medicíny
– Helena Truchlá, redaktorka, Aktuálně.cz
– Peter Zsapka, vedoucí, Sekce mezinárodních vztahů a komunikace, Úřad veřejného zdravotnictví SR

Moderátor: Luboš Palata, Denik.cz

Akci budeme vysílat živě online a přímý přenos bude možné sledovat zde na stránce Café Evropa. Do diskuze se budete moci zapojit přímo během debaty pomocí komentářů pod videem.
Pokud máte již nyní nějaké otázky, pište je prosím do této události.

Živé vysílání bude k dispozici zdehttps://www.facebook.com/CafeEvropaCZ/live/.

Pozvánka

V posledních týdnech se (nejen) evropské země potýkají s další vlnou nemoci covid-19. V mnoha z nich dosahují počty nově nakažených nejvyšších hodnot od začátku pandemie. Původní představy o tom, že s příchodem očkování budou lidé moci odložit ochranné pomůcky a život se konečně vrátí „do normálu“, se bohužel nenaplnily. Podle odborníků je problém především v nízké celkové proočkovanosti obyvatelstva, která brání ve vytvoření kolektivní imunity. V České republice je proti koronaviru očkováno kolem 60 % obyvatelstva, což je pod průměrem EU. Data přitom ukazují, že v zemích s vysokou proočkovaností je aktuálně znatelně nižší počet obětí v přepočtu na milion obyvatel než v zemích, kde vakcinace postupuje pomalejších tempem. Snahy politiků motivovat lidi k očkování však často nedopadají na úrodnou půdu a vlády tak přemýšlí, jak zabránit dalším vlnám Covidové pandemie. Rakousko jako první země EU přišlo s plánem plošného povinného očkování svých občanů. Povinnost nechat se očkovat zvažují i na Slovensku či v Maďarsku. Další země tento krok zavedly již dříve pro zaměstnance v určitých sektorech, především pro zdravotníky nebo pracovníky v domovech s pečovatelskou službou. Dosluhující premiér Andrej Babiš sice odmítl rakouskou cestu, nicméně v poslední době začala vláda uvažovat o možnosti povinné vakcinace zaměstnanců některých profesí.

Mělo by být v ČR zavedeno povinné očkování? Nejednalo by se o přílišný zásah do osobní svobody jednotlivce? Bylo by z legislativního hlediska vůbec možné povinnost vakcinace zavést a vymáhat? Co je důvodem současné vyhrocené situace mezi zastánci a odpůrci očkování? Nemůže povinné očkování zdravotníků vyústit v nedostatek zdravotnického personálu, který je v současné době klíčový? Existují vůbec ještě nějaké způsoby, jak úspěšně motivovat občany k očkování bez nutnosti zavádění povinnosti očkovat se?

Máte-li jakýkoliv dotaz, obrátit se na nás můžete na e-mailu debaty@cafe-evropa.cz.
Budeme se těšit na Vaši účast!

Tyto stránky využívají v zájmu kvalitnějších služeb cookies.
Pročtěte podrobnosti jak přesně cookies využíváme.