Zveme Vás na další debatu v rámci cyklu Café Evropa, tentokrát na téma: „Digitální balíček EU – jak se dotkne online služeb v Evropě?“

Debatu organizuje Evropská komise v ČRKancelář Evropského parlamentu a EUROPEUM Institute for European Policy.

Mediálním partnerem debaty je Deník.cz.

Hosty debaty budou:
– Michal Feix, externí konzultant, Seznam.cz
– Marcel Kolaja, poslanec Evropského parlamentu, Piráti, skupina Zelených/Evropské svobodné aliance
– Eva Pavlíková, výkonná ředitelka, Česko.Digital

Moderátor: Helena Truchlá, České zájmy v EU

Akci budeme vysílat živě online a přímý přenos bude možné sledovat zde na stránce Café Evropa. Do diskuze se budete moci zapojit přímo během debaty pomocí komentářů pod videem.
Pokud máte již nyní nějaké otázky, pište je prosím do této události.

Živé vysílání bude k dispozici zdehttps://www.facebook.com/CafeEvropaCZ/live/.

Pozvánka

Stále sílící pozice technologických firem je v současné době velmi diskutovaným tématem. Evropská unie se tak v rámci digitální agendy rozhodla aktualizovat svá pravidla v oblasti digitálních technologií. Nová legislativa by měla upřednostnit zájmy uživatelů nad zájmy technologických společností. Navrhované změny například zakazují cílenou reklamu na děti nebo nabízejí uživatelům větší kontrolu nad údaji, které poskytují dalším stranám. Nová pravidla by také zakazovala velkým společnostem upřednostňovat své vlastní služby na úkor jiných. Tento krok by měl snížit náklady uživatelů díky zajištění větší nabídky služeb a zároveň posílit pozici malých a středních firem na trhu. Na české společnosti by nová legislativa měla mít pozitivní vliv, jelikož žádná z tuzemských firem pravděpodobně nemá tak dominantní pozici na trhu, aby ji uvedená pravidla omezovala. Technologickým gigantům, pocházejícím většinou z USA, se však digitální regulace EU obecně nelíbí a například šéf sítí Facebook nebo Instagram Mark Zuckerberg se již nechal slyšet, že zvažuje zrušení svých služeb na území Evropy.

Jaký dopad může mít nový digitální balíček EU na evropský trh? Omezí nová legislativa moc technologických gigantů na trhu? Může vzrůst pozice českých technologických společností? Co by připravované změny reálně znamenaly pro uživatele? Hrozí opravdu situace, že Evropané ztratí možnost používat Facebook či Instagram? Nebudou nová pravidla omezující cílenou reklamu nebo propagaci vlastních služeb ve výsledku znamenat zvýšení cen pro uživatele? A měl by se internet vůbec nějakým způsobem regulovat?

Máte-li jakýkoliv dotaz, obrátit se na nás můžete na e-mailu debaty@cafe-evropa.cz.

Budeme se těšit na Vaši účast!

Tyto stránky využívají v zájmu kvalitnějších služeb cookies.
Pročtěte podrobnosti jak přesně cookies využíváme.