Zveme Vás na další debatu v rámci cyklu Café Evropa, tentokrát na téma: „Bezpečnostní situace na východě Evropy – jak moc jsme v ohrožení?“

Debatu organizuje Evropská komise v ČRKancelář Evropského parlamentu a EUROPEUM Institute for European Policy.

Mediálním partnerem debaty je Deník.cz.

Hosty debaty budou:
– Petra Procházková, novinářka, Deník N
–Lenka Víchová, ukrajinistka
– Marek Ženíšek, předseda zahraničního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Moderátor: Kateřina Etrychová

Akci budeme vysílat živě online a přímý přenos bude možné sledovat zde na stránce Café Evropa. Do diskuze se budete moci zapojit přímo během debaty pomocí komentářů pod videem.
Pokud máte již nyní nějaké otázky, pište je prosím do této události.

Živé vysílání bude k dispozici zdehttps://www.facebook.com/CafeEvropaCZ/live/.

Začátek roku 2022 se nese ve znamení pokračujícího napětí na východě Evropy a také nové bezpečnostní krize v Kazachstánu. Vztahy mezi EU a Ruskem jsou dlouhodobě napjaté kvůli anexi Krymu, podpoře separatistických skupin na východní Ukrajině a v současné době kvůli zvýšené vojenské aktivitě a přesunu vojenské techniky k hranicím s Ukrajinou. Washington varuje před agresí ze strany Ruska, ukrajinský prezident Zelenskyj hovoří o chystaném státním převratu a Kreml vše popírá a tvrdí, že ho ohrožují provokace ze strany Kyjeva a NATO. Mezitím se situace vyostřila také v Kazachstánu, kde v reakci na rozsáhlé demonstrace požádal tamní prezident Tokajev o pomoc šéfy zemí Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti (ODKB), kteří slíbili vyslat do země jednotky. První ruští výsadkáři jsou již na místě. Ruští představitelé se kvůli vyhrocené situaci na východě Evropy chystají debatovat se zástupci Spojených států či Severoatlantické aliance, Evropská unie však do jednání zapojena není. Unijní činitelé to přičítají zejména nejednotnému postoji EU jak k Moskvě, tak v rámci společné obranné politiky. Podle šéfa unijní diplomacie Josepha Borella ruské kroky vedly k „vážnému zhoršení bezpečnostní situace v Evropě“.

Jaké jsou ruské záměry na východě Evropy? Pokud diplomacie selže, je válka s Ruskem reálným scénářem? Je EU obcházena v otázce řešení napětí na ukrajinských hranicích? O co přesně usiluje Moskva ve vztahu k Česku a dalším státům střední a východní Evropy? Jaký je možný vývoj situace v Kazachstánu a jak se to dotkne nás? Stává se prezident Putin více nepředvídatelným? Mělo by Česko v případě vstupu Ruska na Ukrajinu mobilizovat armádu? Je Evropa připravena na další eskalaci situace? Jaké jsou bezpečnostní mechanismy v Evropě a jak by měla EU reagovat?

Máte-li jakýkoliv dotaz, obrátit se na nás můžete na e-mailu debaty@cafe-evropa.cz.
Budeme se těšit na Vaši účast!

Tyto stránky využívají v zájmu kvalitnějších služeb cookies.
Pročtěte podrobnosti jak přesně cookies využíváme.