Zveme Vás na další debatu v rámci cyklu Café Evropa, tentokrát na téma: „Fakta a mýty o Zelené dohodě – jsou její cíle příležitostí nebo hrozbou?“

Debatu organizuje Evropská komise v ČRKancelář Evropského parlamentu a EUROPEUM Institute for European Policy.

Mediálním partnerem debaty je Deník.cz.

Hosty debaty budou:
– Zuzana Krejčiříková, ředitelka útvaru Public Affairs, ČEZ
– Ladislav Miko, Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin, Evropská komise
– Ondráš Přibyla, zakladatel, Fakta o klimatu

Moderátor: Ondřej Houska, Hospodářské noviny

Akci budeme vysílat živě online a přímý přenos bude možné sledovat zde na stránce Café Evropa. Do diskuze se budete moci zapojit přímo během debaty pomocí komentářů pod videem.
Pokud máte již nyní nějaké otázky, pište je prosím do této události.

Živé vysílání bude k dispozici zdehttps://www.facebook.com/CafeEvropaCZ/live/.

Pozvánka

Díky intenzivním výzvám odborné i laické veřejnosti se téma klimatických změn, udržitelnosti a ekologické transformace stává jedním z nejpalčivějších témat diskutovaných na národní i globální úrovni. Státy i nadnárodní organizace se postupně zavazují, podobně jako EU, podniknout kroky v oblasti snižování emisí a využívání obnovitelných zdrojů energie. Právě Zelená dohoda pro Evropu a její balíček opatření „Fit for 55“ obsahují návrhy na konkrétní kroky, díky kterým by EU měla dosáhnout do roku 2030 až 55% snížení emisí a do roku 2050 klimatické neutrality. Ambice na uskutečnění takových cílů však stojí i padají na ochotě členských států, jakož i občanů Evropské unie, implementovat tyto návrhy. Míru pochopení pro téma ekologie a klimatu však velmi ovlivňují hojně šířené mýty a dezinformace, které v opatřeních vidí záminku pro zničení tradičních hodnot, snížení životní úrovně běžných občanů, eko-fanatismus, apod. V českém prostředí je tak téma klimatu vhodným prostředkem pro rozvíření euroskepticismu a konspiračních teorií, které budí u části veřejnosti silnou skepsi a podezřívavost k těmto ekologickým cílům EU a transformačním změnám.

Mají čeští občané dostatečné povědomí o Zelené dohodě a balíčku „Fit for 55“ a jak by měly veřejné instituce i média srozumitelným způsobem komunikovat veřejnosti tato témata? Jsou pro českou veřejnost otázky zmírňování změn klimatu vůbec důležité? Jaké dezinformace kolují o EU a klimatické změně na českých dezinformačních webech a sociálních sítích? Odkud přicházejí dezinformace v českém online prostředí? Jak je poznat a jak s nimi bojovat?

Máte-li jakýkoliv dotaz, obrátit se na nás můžete na e-mailu debaty@cafe-evropa.cz.
Budeme se těšit na Vaši účast!

Tyto stránky využívají v zájmu kvalitnějších služeb cookies.
Pročtěte podrobnosti jak přesně cookies využíváme.