Přijďte s námi posedět v rámci formátu debat Café Evropa, které pořádá Evropská komise v ČRKancelář Evropského parlamentu ve spolupráci s EUROPEUM Institute for European Policy.

Hosty dalšího debatního podvečera s názvem „Zapojení EU na Blízkém východě – má se více angažovat?“ budou:

• Irena Kalhousová, ředitelka Rady Herzlova centra izraelských studií na Univerzita Karlova a akademická pracovnice na Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy
Jana Hybášková, velvyslankyně a zmocněnkyně Ministra pro styky s ESVA, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky

Moderátorem debaty bude Ondřej Houska, Hospodářské noviny.

Aktuální vývoj situace na Blízkém východě nabývá na intenzitě. Po vyhlášené porážce takzvaného Islámského státu se světoví politici chvíli těšili z úspěchu a mnozí obyvatelé Evropy věřili, že se situace na Blízkém východě uklidní. V posledních měsících však došlo nejprve k turecké ofenzivě v Sýrii a po novém roce byl při americkém útoku zabit přední iránský generál. Íránská armáda nedlouho poté sestřelila civilní letadlo se 176 pasažéry na palubě. Události v Íránu vyvolaly v regionu vlnu nepokojů, vzbudily obavy řady zemí a budoucí vývoj situace na Blízkém východě je velmi nejistý.

Proč je Blízky východ nestabilním regionem a proč se napětí zvyšuje? Jaké konflikty zde probíhají a jaké jsou jejich příčiny? Jakým směrem se aktuálně může, s ohledem na nedávný vývoj, situace vyvíjet? Jaké může mít potencionální vyostření konfliktu následky pro EU? Jakou roli v regionu hrají Spojené státy americké a jakou pozici mají státy Evropské unie? Zapojuje se EU přímo do řešení problémů? Dokáže v tomto regionu pomoci diplomacie? Jakou pozici a roli by měla mít Česká republika a jak se může napětí na Blízkém východě dotknout našich občanů?

NA DEBATU JE NUTNÉ SE REGISTROVAT. REGISTRACI PROVEDETE KLIKNUTÍM NA ODKAZ „REGISTRACE“, NEBO NA bit.ly/CafeE37.

Máte-li jakýkoliv dotaz, obrátit se na nás můžete na e-mailu debaty@cafe-evropa.cz.

Těšíme se na Vaši účast!

Registrace
Tyto stránky využívají v zájmu kvalitnějších služeb cookies.
Pročtěte podrobnosti jak přesně cookies využíváme.