Zveme Vás na další debatu v rámci cyklu Café Evropa, tentokrát na téma: „18 let Česka v EU – jak dospělo naše členství v Evropské unii?“

Diskuze se tentokrát bude konat osobně v rámci Dne Evropy na Střeleckém ostrově v Praze, a bude také streamována na našem Facebooku.

Debatu organizuje Evropská komise v ČRKancelář Evropského parlamentu a EUROPEUM Institute for European Policy.

Mediálním partnerem debaty je Deník.cz.

Hosty debaty budou:
– Štěpán Černý, náměstek pro řízení sekce pro evropské záležitosti, Úřad vlády ČR
– Luděk Niedermayer
, poslanec Evropského parlamentu, TOP 09, klub Evropské lidové strany
– Mikuláš Peksa
, poslanec Evropského parlamentu, Piráti, skupina Zelených/Evropské svobodné aliance
– Aneta Zachová
, šéfredaktorka, Euractiv.cz

Moderátor: Veronika Sedláčková, Český rozhlas

Pozvánka s hosty debaty

1.května uplynulo 18 let od momentu, kdy se Česko společně s dalšími devíti státy stalo členem Evropské unie. Členství v EU nabízí řadu benefitů, například volný pohyb v rámci Schengenského prostoru, možnosti mobility díky programu Erasmus+ či dlouhodobý ekonomický růst, z nemalé části podpořen značným množstvím finančních prostředků plynoucích do Česka z rozpočtu EU. Díky členství v EU se Česko podílí také na jejím rozhodování a má příležitost spoluvytvářet pravidla největšího trhu na světě. A díky letošnímu předsednictví v Radě EU bude Česko v samém centru rozhodování o prioritách a dalším směřování EU. Předsednictví se Česko ujme již 1.července a bude tak velkou součástí formování evropské reakce na válku na Ukrajině, ale i na další krize a výzvy, které nás čekají.

Co jsou největší přínosy členství Česka v EU? Jak se Česko změnilo od vstupu od EU a jak hodnotíte její dosavadní působení v EU? Jak přispělo členství v EU k ekonomickému růstu Česka? Na co by se EU měla zaměřit v budoucnu? Jak by z členství v EU mohlo Česko těžit ještě víc? Kdy se dočkáme přijetí eura? Jaké jsou iniciativy EU, které podporují a nabízejí příležitosti pro mladé lidi? A může české předsednictví zásadním způsobem přispět k lepšímu povědomí Čechů o fungování EU?

Máte-li jakýkoliv dotaz, obrátit se na nás můžete na e-mailu debaty@cafe-evropa.cz.

Budeme se těšit na Vaši účast!

Tyto stránky využívají v zájmu kvalitnějších služeb cookies.
Pročtěte podrobnosti jak přesně cookies využíváme.