Evropské peníze pomáhají českým záchranářům a zdravotníkům, aby byli připraveni na každodenní boj o lidské životy. Od roku 2007 se díky evropským fondům podařilo vybudovat nebo zmodernizovat 418 pracovišť integrovaného záchranného systému:
- Krajská nemocnice v Liberci například v roce 2014 vybudovala heliport, díky kterému se již vážně zranění nemusejí přímo do Liberce převážet sanitkou z původního letiště v Ostašově. Projekt za 44 milionů korun získal evropskou dotaci ve výši téměř 30 milionů korun.
- Kraj Vysočina mezi lety 2014 a 2015 pořídil nejen 14 nových sanitek, ale také modernější vybavení do všech zásahových vozů a modernizoval systém komunikace mezi záchranáři, nemocnicemi a operačním střediskem. Evropské fondy přispěly více než 65 miliony korun z celkového rozpočtu téměř 77 milionů.
- Strakonická nemocnice modernizovala chirurgické oddělení a jednotku intenzivní péče, podobně jako Fakultní nemocnice v Plzni, která evropské peníze použila na modernizaci přístrojového vybavení traumatologického centra.
- Ministerstvo vnitra zase s přispěním peněz z evropského rozpočtu ve výši 398 milionů korun pořídilo speciální leteckou techniku a vybavení Letecké služby Policie ČR, která pomáhá při nehodách a přírodních katastrofách po celém Česku. A to jsou jen některé příklady.
Neštěstí se neřídí hranicemi, a proto evropské peníze podporují také přeshraniční spolupráci záchranářů a hasičů, kteří pomáhají jak místním obyvatelům, tak turistům, kteří se v příhraničních oblastech dostanou do nesnází. Kromě přímých zásahů na záchranu ohrožených lidí se projekty zaměřují na lepší komunikaci navzdory rozdílným jazykům a sdílení zkušeností z různých zemí. Od roku 2016 takto například spolupracují Karlovarský, Liberecký a Ústecký kraj s německou spolkovou zemí Svobodný stát Sasko.
EU je také solidární. Ještě před vstupem do Unie zasáhly Česko a další země střední Evropy ničivé povodně. Ve snaze pomoci postiženým státům vytvořila Evropská komise Fond solidarity, který od té doby rozděluje peníze na záchranné práce, dodávky základního vybavení, odklízení škod a obnovu domů nebo komunikací při záplavách, požárech, bouřích, zemětřesení či období extrémního sucha.
Každý rok může fond poskytnout pomoc až do výše 500 milionů eur. Česko zatím tuto nabídku pomoci využilo čtyřikrát – poprvé právě v roce 2002, poté dvakrát v roce 2010 a naposledy v červnu 2013. Pokaždé se jednalo o pomoc při záplavách a dohromady dorazila pomoc za téměř 161 milionů eur, tedy asi 4,2 miliardy korun.