Česko má bohatou historii, která s sebou přinesla také dědictví v podobě hradů, zámků, klášterů a dalších památek. Na seznamu Národního památkového ústavu se nachází 1 187 zámků a 932 hradů. Většina z nich patří státu, obcím a městům, některé pak soukromým majitelům. Nezávisle na tom, kdo má památku v držení, však často není k dispozici dostatek peněz na rekonstrukce a jako jediná možnost na záchranu se mnohdy nabízí dotace z evropského rozpočtu.
S podporou evropských fondů se v Česku již podařilo obnovit 309 historických památek. Patří mezi ně hrady Karlštejn, Kost či Strakonice, zámky v Telči, Lomnici nad Popelkou nebo Dobříši, kostel sv. Václava ve Staré Boleslavi, poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáru nad Sázavou, kolonáda haly Vincentka v Luhačovicích, svatoprokopský areál na Sázavě či barokní hospitál Kuks, který v roce 2017 získal prestižní cenu Evropské unie za kulturní dědictví Europa Nostra Award.
Z evropských peněz vedle toho čerpalo také pět desítek muzeí. Fondy EU podpořily modernizaci, stavební úpravy, ochranu depozitářů, obnovu stálých expozic nebo restaurování a digitalizaci sbírek. Nezapomínalo se ani na knihovny – 12 z nich si vybudovalo depozitáře, zkvalitnilo ochranu knihovního fondu nebo zachránilo ohrožené historické knihy.
Obnovené památky si ve svém okolí může díky mapě projektů podpořených z evropských fondů vyhledat každý.