Kino Evropský dům

Nejnovější evropské filmy mimo hlavní proud a napříč všemi žánry

V kinosále Evropského domu si každou druhou středu od 19:00 hod přijdou na své fanoušci nekonvenčních evropských filmů. Z širokého spektra žánrů, témat a filmařských přístupů evropské provenience si vybere každý. Jsme ojedinělou alternativou běžné komerční nabídky - a navíc - vstup do našeho kina je zcela zdarma!

Rozmanitost je tak trochu geneticky podmíněnou vlastností evropské kultury, tvořené desítkami regionů s rozdílnou tradicí a vlivy. Ať chceme nebo ne, z celého tohoto bohatství se k nám dostává vždy jen část, výběr tvořící cosi jako hlavní proud. Ti, kdo chtějí poznat víc, musejí hledat zpravidla na menších festivalech, které se soustředí na určité žánry, na specifické typy filmového zpracování, témata nebo třeba dlouhodobě sledují dění v konkrétních geografických oblastech. A právě takové filmové festivaly a takové filmy se představují během filmových večerů v Evropském domě. 

Vstup na projekce je zdarma do naplnění kapacity. Sál se otevírá 30 minut před začátkem projekce a z technických důvodů bohužel není možné držet místa pozdě příchozím. Děkujeme za pochopení.

 

 

Orel Eddie / Eddie the Eagle

Velká Británie, 2016, 106 min Režie: Dexter Fletcher anglicky s českými titulky Touha splnit si životní sen je motorem snad každého z nás. Ale takový motor, jaký v sobě skrývá už od dětství Michael Edwards, nemá jen tak někdo.

Balkánská harmonie - Pravda nebo sen - 9. ročník Festivalu bulharských filmů

Bulharsko, 2016, 75 min, dokumentární Režie: Atanas Kiriakov v originále s českými a anglickými titulky Hudebníci z různých balkánských zemí pracují společně na hudebních projektech. Hlavním motorem této balkánské party je bulharský hudebník Teodosij Spasov.

Prásk - 9. ročník Festivalu bulharských filmů

Bulharsko, 2016, 76 min, animovaný Režie: Anri Kulev v originále s českými titulky Malá Lili pozorně poslouchá pohádku vyprávěnou po telefonu. Příběh je tak dobrodružný, že se nepozorovaně stane jeho součástí. Z ničeho nic pohádka ožívá a Lili se potápí do mořské hlubiny.

Cambridge - 9. ročník Festivalu bulharských filmů

Bulharsko, 2015, 64 min, dokumentární Režie: Eldora Trajkova v originále s českými a anglickými titulky Dolní Cibar je větší vesnice v Severozápadním Bulharsku. Téměř všichni její obyvatelé jsou Romové a vynikají silnou orientací na vzdělání. Film sleduje dění ve vsi po dobu jednoho roku.

Šíleně šťastná / La pazza gioia

Itálie / Francie, 2016, 116 min Režie: Paolo Virzi italsky s českými titulky Beatrice je upovídaná bájivá lhářka a samozvaná miliardářka, která ráda věří tomu, že se zná se všemi důležitými lidmi. Donatella je oproti tomu potetovaná zamlklá introvertka, která v sobě skrývá tíživé tajemství.

Muž jménem Ove / En man som heter Ove

Švédsko, 2016, 116 min Režie: Hannes Holm švédsky s českými titulky Ove je tvrdohlavý a vznětlivý bručoun, který pohrdá všemi kolem a dává jim to zřetelně najevo. Bývalý předseda družstva vlastníků, kterému nedávno zemřela milovaná žena Sonja, nyní terorizuje sousedství jako samozvaný strážce pořádku.

Egon Schiele

Rakousko / Lucembursko, 2016, 109 min Režie: Dieter Berner německy s českými titulky Malíř a grafik Egon Schiele byl jedním z nejprovokativnějších vídeňských umělců začátku 20. století. Doby, kdy se v kultuře, a ve výtvarném umění snad nejvýrazněji, začaly bouřlivě prosazovat zcela nové směry.

Monsieur Chocolat

Francie, 2016, 110 min Režie: Roschdy Zem francouzsky s českými titulky Rafael Padilla přezdívaný Chocolat byl prvním černošským klaunem. Vystupoval společně s ostříleným kolegou Footitem a toto na první pohled nepravděpodobné duo si na počátku 20. století podmanilo Paříž.

ARCHIV