Doba postfaktická – pokřivené vnímání pravdy?

Přijďte s námi posedět v rámci formátu debat Café Evropa, které pořádá Zastoupení Evropské komise v ČR a Informační kancelář Evropského parlamentu ve spolupráci s Institutem pro evropskou politiku Europeum
 
Hosty dalšího debatního podvečera s názvem Doba postfaktická - pokřivené vnímaní pravdy? budou:
  • Tomáš Klvaňa, novinář a publicista
  • Dalibor Špok, psycholog

Moderátorem debaty bude Viktor Daněk z Českého rozhlasu. 

Na debatu je nutné se registrovat zde.

Sociální sítě znatelně proměňují dnešní společnost a staly se arénou pro politické diskuse. Jsme svědky nástupu digitální demokracie? Název vzbuzující pozitivní konotace obsahuje spíše negativní atributy. Místo naplnění nadějí o lepší informovanosti lidí hrozí opak, který je označován za paradox postfaktického světa. Nepřesné a lživé informace se mohou jednoduše stát pravdou jen proto, že jsou na sociálních sítích dostatečně rozšířeny. Jsme obklopeni moderními technologiemi, které mění naše prožívání a pravda se stává relativní hodnotou. Dochází k revoluci v jejím vnímání. 
 
Žijeme v bublině ačkoliv máme díky webu veškeré informace na dosah ruky? Využíváme jen ty zdroje, které odpovídají našim názorům? Jak nebezpečná je tato komora vlastní ozvěny? Jakým způsobem principy postfaktické doby ovlivňují politiku? A jaký vliv měla nová média a jejich prezentace faktů na události Brexitu, prezidentských voleb v USA či například v konfliktu na Ukrajině? 
 
zpět